Dziś szybki tutorial: zwężanie spodni typu chinos z kieszeniami, które są za luźne w pasie i mają za duży obwód w pupie/biodrach. Ja zwężałam spodnie męża, które dobre na długość, były jednak za luźne w pasie. Za luźne w sposób, któremu nie pomógł pasek ;-)
W takim przypadku nie możemy zwęzić spodni po bokach. Musimy je rozpruć z tyłu: od pasa aż do kroku, wyciąć nadmiar materiału i zszyć ponownie pamiętając o szlufkach.

Nie widać tego na zdjęciu, ale są za luźne na właściciela
Miejsca, które musimy rozpruć zaznaczyłam kolorem.1. Zaznaczamy szpilkami, ile centymetrów materiału musimy wyciąć - zaczynamy od pasa i przesuwamy się w dół.

2. Rozpruwamy pas spodni jak na poniższym zdjęciu: szew na samej górze i pod paskiem (ale nie cały, tylko tyle, ile to konieczne, ok. 15-20 cm w moim przypadku) oraz wypruwamy szew pionowy, wertykalny od pasa aż do kroku (do wysokości ok. 4-5 cm nad krokiem). 
3. Wycinamy nadmiar materiału najpierw z pasa. Przyfastrygujemy ręcznie obcięte brzegi i sprawdzamy, czy jest równo. 


Zszywamy części w miejscach zaznaczonych na czerwono i zielono.

4. Teraz "zwęzimy pupę" - tu trzeba utworzyć ścieg bieliźniany - schować odpowiednio jeden brzeg materiału w drugi i przyszpilkować. Sprawdzamy, czy jest równo i czy pas nie jest szerszy/węższy od tego, co pod nim.


5. Zszywamy pionowy szew z tyłu spodni na wysokości pupy. 

6. Teraz musimy przymocować pasek do dołu spodni,starajmy się odtworzyć pierwotny wygląd spodni - zszywamy w odpowiednich miejscach i jeszcze przeszywamy - stebnujemy - pasek na zewnątrz, żeby ścieg był widoczny.

7. Na koniec szlufki.


 8. I można zakładać.
 Mam nadzieję, że komuś przyda się ta instrukcja! :-)


5 komentarzy:

 1. Cześć,
  Ślicznie zrobione. W sumie proste, a można uratować nienoszone spodnie :)
  Pozdrawiam,
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 2. dzieki bardzo przydatna porado-lekcja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, mam nadzieję, że się przyda! :-)

   Usuń
 3. Ostatnio jestem na diecie, dlatego ten tutorial bardzo mi się przyda. Mam nadzieję, że uda mi się zwęzić spodnie bez ich zniszczenia.

  OdpowiedzUsuń