Ładnemu we wszystkim ładnie... A nieprawda:) Nie każdej z nas byłoby tak samo ładnie w tej samej, cudnej sukience Valentino w kolorze ciepłej, ognistej czerwieni. Nie każdej z nas służy śnieżna biel czy czarna, czysta czerń albo zgaszony beż. Niektórzy mają zdolność intuicyjnego sięgania po kolory (zarówno w ubiorze jak i makijażu), które podbijają urodę, wydobywają blask cery, oczu i sprawiają, że wygląda się świeżo i witalnie. Warto wiedzieć, w jakiej kolorystyce wyglądamy najkorzystniej. Jeśli trafnie określimy swój typ kolorystyczny będzie nam łatwiej sięgać po ubrania idealne pod względem koloru, nasycenia i tonacji. Jeśli dodamy do tego umiejętność sięgania po ubrania dopasowane do typu sylwetki to zbudowanie szafy idealnej będzie w zasięgu ręki:) Oczywiście nic na siłę - jeśli kochamy np.  głęboką zimną czerń, to mimo że do naszego typu urody może nie pasować, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by ją nosić:)

Funkcjonujący do niedawna podział typów urody na 4 podstawowe (wiosnę, lato, jesień i zimę) o sztywnych ramach był niewystarczający i tak naprawdę sztuczny, umowny, ponieważ większość osób to tak naprawdę mieszkanki tych czterech typów. Obecnie raczej stosuje się podział na 12 lub nawet 16 typów kolorystycznych, które również wzięły nazwy od pór roku, ale każda pora roku dzieli się na jeszcze na 3 podtypy.

12 typów kolorystycznych - analiza szczegółowa. Jak określić swój typ kolorystyczny?

Niektóre typy mają niektóre cechy wspólne - są to typy, które zaznaczyłam identycznym kolorem czcionki. Wszystkie 12 typów kolorystycznych:


WIOSNA:
 • czysta wiosna (clear spring)
 • ciepła wiosna (warm spring)
 • jasna wiosna  (light spring) 
LATO:
 • jasne lato (light summer)
 • chłodne lato (cool summer)
 • zgaszone lato (soft summer)
JESIEŃ:
 • zgaszona jesień (soft autumn)
 • ciepła jesień (warm autumn)
 • głęboka jesień (deep/dark autumn)
ZIMA:
 • głęboka zima (deep/dark winter)
 • chłodna zima (cool winter)
 • czysta zima (clear winter)

Typ ciepły czy chłodny?

Profesjonalna analiza kolorystyczna musi rozpocząć się od określenia, którą porą roku jesteśmy, a następnie jakim konkretnie podtypem. Sprawdzamy, czy jesteśmy typem ciepłym (co do zasady jest to wiosna i jesień) czy chłodnym (zima lub lato). Jak to zrobić? Najpierw musimy umieć rozróżnić, które kolory są ciepłe, a które chłodne. Najprościej: kolory chłodne to takie, w których jest kropla odcienia niebieskiego, a kolory ciepłe to takie, w których jest więcej żółcieni. Przykłady (potraktujcie je proszę orientacyjnie):Jak określić, czy jesteśmy typem ciepłym (wiosną lub jesienią) czy chłodnym (latem lub zimą)? Najlepiej posłużyć się:
- kolorowymi kartkami papieru w odcieniach ciepłych i zimnych,
- chustami, wstążkami, skrawkami tkanin w odcieniach ciepłych i zimnych,
- kredkami (do rysowania),
- folią aluminiową (oczywiście srebrzystą) i pozłotkiem w czystym złocistym kolorze np. po czekoladzie lub
- biżuterią srebrną i biżuteria złotą.

 Powyższe rekwizyty przykładamy do twarzy. Twarz musi być świeżo umyta (bez makijażu), bez sztucznej opalenizny, oglądana w świetle dziennym, przy oknie (nie w pełnym słońcu, nie w świetle sztucznym). Włosy powinny być schowane (np. związane w ciasny kucyk), zwłaszcza jeśli są farbowane.

Teraz przykładamy do twarzy kolejne kolory ze zgromadzonej palety i oceniamy, czy przyłożony kolor nam pasuje czy nie.

Jeśli dany odcień/temperatura barwy nam pasuje:
- twarz wygląda na wypoczętą, świetlistą,
- na pierwszy rzut oka widać twarz a nie przyłożony odcień (czyli to nie kolor zwraca największą  uwagę, nie przytłacza tylko jest dopasowanym tłem),
- przyłożony kolor tak odbija światło na skórze, że wygląda ona na piękniejszą, młodszą, gładszą.

Jeśli dany odcień/temperatura barwy nam nie pasuje:
- twarz wygląda na szarą, zmęczoną, przygaszoną,
- podkreślone są niedoskonałości cery: cienie pod oczami, zaczerwienienia, pajączki, przebarwienia, wypryski,
- twarz wygląda po prostu nienaturalnie (np. za blado, za szaro, zbyt żółto, trupio, smutno).

Poza zestawieniem przygotowanej palety odcieni do skóry twarzy trzeba również przyjrzeć się samej skórze, oprawie oczu, naturalnemu kolorowi włosów i brwi, kolorowi białka oczu, tęczówki, odcieniowi ust i wreszcie samemu odcieniowi cery. Uwaga: nie oceniamy odcienia zębów.

TYP CIEPŁY - przeważają złociste, brzoskwiniowe, orzechowe lub ciepłobrązowe tony:
- białka oczu są w zgaszonym odcieniu bieli, ecru, mleczne, śmietankowe (nie optycznie białe, brak dużego kontrastu między tęczówką a białkiem oka),
- przebarwienia i piegi mają ciepłe odcienie,
- cerze jest bliżej do żółtej, brzoskwiniowej niż różowej,
- widoczne po wewnętrznej stronie nadgarstków żyły są raczej zielonkawe niż niebieskie,
- naturalny odcień włosów jest ciepły, są na nich żółtawe lub rudawe refleksy (włosy nie są "mysie" ani kruczo czarne),
- usta mają przewagę ciepłych pigmentów,
- jeśli występują piegi, to są w ciepłym odcieniu brązu, orzecha lub brzoskwini, złociste,
- rumieńce są raczej brzoskwiniowe, ewentualnie w kolorze brudnego, ciepłego różu niż czysto różowe, buraczkowe.
- opaleniznę uzyskuje się dość łatwo i jest ona złocista, potem orzechowa i czekoladowa.

TYP CHŁODNY - przeważają tony różowe, niebieskawe:
- białka oczu są śnieżnobiałe, optycznie białe, jest duży kontrast między tęczówką a białkiem,
- cera jest w tonacji różowej lub zimnooliwkowej,
- żyłki na ciele (wnętrze nadgarstków) są niebieskie,
- odcień włosów jest zimny (kruczoczarny z niebieskawym połyskiem lub matowe albo mysie, jakby szarawe) - patrzymy na kolor włosów przy skórze głowy,
- brak piegów lub piegi w szarawym kolorze
- opaleniznę uzyskuje się trudniej, często najpierw różową, która finalnie jest chłodnooliwkowa.

***

Jeśli już wiemy, czy jesteśmy typem ciepłym (wiosna lub jesień) czy chłodnym (lato lub zima), możemy pójść dalej i sprawdzić, jaki konkretnie typ reprezentujemy. Aby to określić, musimy na podstawie przeprowadzonej wcześniej analizy kolorystycznej w dziennym świetle określić, która z poniższych sześciu cech najpełniej opisuje naszą urodę:


Typ ciemny, głęboki (deep/dark) - ciemna/głęboka jesień i ciemna/głęboka zima - uroda ciemna, głęboka, bogato napigmentowana, "gęsta". Typy ciemne mają ciemne włosy i są dość kontrastowe. Skóra może być i jasna i ciemna.

Typ jasny (light) - jasne lato i jasna wiosna - przeciwieństwo typu ciemnego, uroda delikatna, ulotna, lekko ubarwiona, niezbyt mocno napigmentowana, typy jasne są mało kontrastowe, najczęściej mają jasne włosy i jasną karnację.

Typ czysty (clear) - czysta zima, czysta wiosna - uroda przejrzysta, "wyraźna", intensywnie ubarwiona, soczysta, nasycona, lekko kontrastowa, mająca klarowną kolorystykę. Typy czyste dobrze wyglądają w intensywnych i czystych kolorach.

Typ zgaszony (soft) - zgaszona jesień i zgaszone lato - przeciwieństwo typu czystego, kolorystyka nie jest kontrastowa ale lekko rozmyta, matowa, "przykurzona", miękka, przytłumiona, spłowiała, jakby "szarawa", nie soczysta. Typ zgaszony nie jest ani bardziej ciepły ani bardziej chłodny.

Typ  ciepły (warm) - ciepła jesień i ciepła wiosna - kolorystyka jest zawsze ciepła, z żółtym pigmentem, bez niebieskich i różowych podtonów.

Typ zimny (cool) - chłodne lato i chłodna zima - przeciwieństwo typu ciepłego, kolorystyka pozbawiona żółcieni czy złota, z typowo błękitnymi lub różowymi tonami. Spróbujcie odnaleźć jednostkowe cechy swojej urody na poniższych zdjęciach. Najlepsze dopasowanie oznacza, że znalazłyście swój typ:)
Źródło: Pinterest.com; tłumaczenie z j.ang. moje


2 komentarze:

 1. Bardzo fajnie rozpisałaś zasady analizy kolorystycznej. Niedawno sama pokusiłam się o określenie swojego typu i ku mojemu zdumieniu okazało się, że jestem chłodnym latem. Sezonowo wychodza mi piegi na całej buzi, dlatego myślałam, że pasuja do mnie raczej ciepłe kolory, a tu taka niespodzianka. Bardzo chciałabym być wiosna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ah! Mi w zasadzie moja głęboka (ciemna) jesień odpowiada, ale chciałabym mieć w komplecie od natury ciemniejszą, taka muśniętą słońcem karnację;) Szkoda, że nie można mieć wszystkiego!:) Jasnej wiośnie zazdroszczę pasteli, uwielbiam! Do mojego typu urody powinnam wybierać te cieplejsze jeśli już i faktycznie, wtedy wyglądają na mnie dobrze:)

   Usuń