Jak samodzielnie uszyć suknię ślubną? Będę zgłębiać (także na blogu) ten temat. Samodzielne uszycie sukni ślubnej nie jest zadaniem prostym, jednak przy odpowiednim samozaparciu i wytrwałości myślę, że mi się uda.

Jak zacząć?

Po pierwsze - jaką chcemy mieć suknię? Salony ślubne wyróżniają kilka typów sukni ślubnych, różnią się pod wieloma względami, głównie wizualnie. Nie każdy krój sukni ślubnej pasuje do każdej figury, czasami piękna suknia  z katalogu nie będzie na naszym ciele leżała tak, jak na modelce.

Typy sukien ślubnych - krój

źródło: https://www.looksmartalterations.com.au/styling-hub/find-right-wedding-dress-body-type-alter-perfection/Najlepsze kroje sukien dla danych typów figury:

Figura klepsydra - suknia o linii A (wąska góra, niezbyt szeroki dół sukni);
Figura gruszki - suknia typu 'Ball Gown' zwana też Prinsessą, Princeską;
Figura jabłko - suknie typu Empire, tj. odcinana pod biustem, z prostym, długim, niezbyt szerokim dołem;
Figura waza (odwrócony trójkąt) - suknia typu syrenka/rybka, przylegająca w biodrach i udach, rozszerzana mniej więcej od kolan, przeważnie z lekkim trenem;
Figura prostokąt (kolumna) - prosta suknia, z zaznaczoną talią i niezbyt szerokim dołem


I w drugą stronę (nieco inne wytyczne):

  • Suknia o linii A (A-line dress) - pasuje praktycznie wszystkim typom figur.
  • Ball Gown ('Princesska') - pasuje najbardziej figurom typu gruszka, gdyż dobrze maskuje szersze biodra. Uwaga: może nie pasować bardzo szczupłym osobom - suknie może wydawać się na nich kuriozalnie wielka.
  •  Suknia syrenka/rybka - najlepsza dla figur typu klepsydra, którym zależy na podkreśleniu tych kształtów. Nie dla figury typu jabłko i osób nieco większych (plus size).
  • Suknie z wąską górą (kształt 'V'), przylegające i z prostym, wąskim i długim dołem - idealne dla osób smukłych, pasują też klepsydrom. Nie pasują gruszkom.
  • krótkie suknie ślubne (przed kolano) - nie pasują osobom o większych gabarytach, taka sukienka optycznie powiększy ciało.

Oczywiście to tylko orientacyjne wytyczne, czasami w kroju niekoniecznie pasującym naszej figurze ciało wygląda idealnie, warto zdać się na intuicję i przymierzyć kilka wariantów sukien, zanim zdecydujemy się na jedną.


Ja jestem typową gruszką i intuicyjnie wybrałam słusznie suknię przylegającą w talii o szerokim, 'puchatym' dole - tzw. Princess Gown - taką właśnie chciałabym uszyć:)Typy dekoltów sukien ślubnych:Rodzaje, typy dekoltów w sukniach ślubncyh

I na koniec humorystyczny obrazek a propos wyglądania dobrze w danym odzieniu:
:)
2 komentarze:

  1. Po tym poście czuję, że zostanę Twoją nową czytelniczką :) Tylko muszę nadrobić poprzednie wpisy ;P

    OdpowiedzUsuń