Szycie zaczęłam od rozpracowywania projektów z czasopisma 'Burda', była ona (jest) pierwszym przewodnikiem po moim dłubaniu w tkaninach. Instrukcje szycia są dość proste, jednak osoba bardzo świeża w temacie może nie do końca wiedzieć, co kryje się pod enigmatycznym opisem danej czynności, co z czym zszyć, połączyć, na co zwrócić uwagę itd.

Proste i modne szycie


No ale może w tym tkwi urok szycia, że trzeba chwilę popracować w myślach nad tkaniną, zanim zwinna igła pod naszym okiem zszyje wszystko jak należy, ileś razy spruć materiał czy nawet ukończyć wielogodzinną pracę konkluzją, że uszyte ubranie jest np. za ciasne;)

Proste i modne szycie

Z pomocą początkującym (czyli także mi) przychodzi książka 'Proste i modne szycie' wyd. K.E. Liber, którą udało mi się po kilkutygodniowym polowaniu ustrzelić w internetowej księgarni Matras za zawrotną kwotę 29 zł (odbiór w stacjonarnej księgarni za darmo), pewnie Ceneo podpowiedziałoby i tak niższą cenę, warto zerknąć;)

Szycie dzianin


Biorąc pod uwagę wielkość pozycji i objętość (format A4 i 350 stron!) zakup się bardzo opłacał, bo walory merytoryczne zasługują na pochwałę.

Francuskie obszywanie taśmą


W tym podręczniku krawiectwa znajdziemy niemalże wszystko - książka w prosty, jasny sposób za pomocą przystępnego tekstu i przejrzystych ilustracji uczy szycia bez korzystania z szablonów krawieckich.


Podszewka krok po kroku
W każdym rozdziale jest przydatny słowniczek, sporo porad i instrukcji.

Jak kroić materiał?


Przemierzając kolejne strony napotkamy tematy takie jak: jak rozpoznawać tkaniny, rodzaje tkanin (opis), maszyna i sprzęt do szycia, jak składać elementy ubrania, wykroje, szwy, zaszewki, plisy i zakładki, skosy i ich obróbka, szycie dzianin, zamki, kieszenie, rękawy, kołnierzyki, dekolty, obszycia i klejonki, podszewki, szycie na miarę, talia, rąbek, zapięcia.
Jak uszyć rozporek
Podstawa, czyli jaką maszynę do szycia kupić?
Słowem - lektura w sam raz dla osób zaczynających przygodę z szyciem, będę do niej ochoczo zaglądać coby doskonalić się w sztuce;)

4 komentarze:

  1. Widziałam reklame tej książki juz kilka razy. Może sama się skuszę?

    OdpowiedzUsuń
  2. nie potrafię szyć ubrań, ale mam nadzieję, że wszystko jeszcze przede mną i się nauczę :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Podziwiam za Burdę, ostatnia rzecz jaką bym powiedziała, to to, że opisy są tam proste. Kiedy zabieram się za ich czytanie mam wrażenie, że przygotowuję się do penetracji przestworza kosmicznego:)

    OdpowiedzUsuń